Prowadzisz stacjonarny lub internetowy sklep odzieżowy? O powodzeniu Twojego biznesu może przesądzić wybór hurtowni odzieżowej. Jakimi kryteriami kierować się, gdy szukasz partnera, który dostarczy towar na czas i zapewni korzystne ceny?
Wybór hurtowni odzieżowej to jedna z najtrudniejszych kwestii, którą musi rozwiązać każdy właściciel sklepu z ubraniami. Problem wydaje się szczególnie trudnym dla osób, które dopiero planują otwarcie nowego biznesu.
Na rynku odzieżowym – który zmienia się bardzo dynamicznie – trudno już konkurować jedynie ceną. Grupa konsumentów zainteresowanych jak najniższym kosztem ubrań maleje na rzecz klientów świadomych jakości materiałów, standardów produkcji czy oryginalności kroju. Ogromna konkurencyjność rynku wymaga ciągłej obserwacji modowych trendów – od stylu eko po slow fashion.
Lojalność klientów zdobywa się nie tyle ceną, co aktualnością oferty. Różnorodność asortymentu to pierwszy z filarów Twojego sklepu, drugim jest bezbłędna obsługa klienta, obejmująca m.in. dostępność towaru. Patrząc z tej perspektywy łatwiej odpowiedzieć na pytanie „jak znaleźć dobrą hurtownię odzieżową”?
Im szerszy wybór, tym lepiej
„Bogaty asortyment” to frazes, którym reklamuje się większość hurtowni. Autentyczna różnorodność oferty wychodzi zawsze w praktyce. Dobra hurtownia to nie tylko kilka, kluczowych kategorii ubrań, ale obszerna „wirtualna szafa”. Jeśli mowa o odzieży dla kobiet – w ofercie powinny znaleźć się ubrania na każdą okazję, przynajmniej w kilkunastu stylach modowych (classic, retro, vintage, glamour, chic, plus size). Asortyment dobrej hurtowni odzieżowej ma umożliwić skompletowanie pełnej stylizacji na 4 pory roku, w każdym rozmiarze i na każdą okazję.
Pełna tabela rozmiarowa
Kolejny wyznacznik dobrze zaopatrzonej hurtowni to dostęp do asortymentu w pełnej gamie rozmiarów. Pominięcie ubrań „plus size” w sklepie odzieżowym lub bieliźnianym jest prostą drogą do zniechęcenia klientów. Przy wyborze asortymentu – szczególnie tego, który pochodzi z krajów poza UE – warto zwrócić uwagę na czytelne, ujednolicone oznaczenia rozmiarów ubrań.
Regularne aktualizacje stanów produktowych
O popularności Twojego sklepu odzieżowego może zadecydować stały napływ nowych produktów. Wymiana kolekcji co sezon nie wystarczy, gdy chcesz konkurować na mocno nasyconym rynku. Oprócz stałych, „klasycznych” kolekcji ubrań warto postawić na modowe nowinki – szczególnie w seriach młodzieżowych, bieliźnianych, sportowych i ubraniach streetwear. Im częstsze aktualizacje serii, tym większa szansa na wykreowanie marki sklepu jako „modowego trendsettera”. Warto wybrać hurtownię, która rozumie dynamikę odzieżowego rynku i dba o jak najczęstsze aktualizacje produktowe.
Niepodważalna jakość asortymentu
Fani modowych zakupów chcą wiedzieć, skąd pochodzi produkt, jaki jest jego skład i w jaki sposób odzież wyprodukowano. Użycie naturalnych włókien lub materiałów pochodzących z recyklingu tekstyliów, precyzyjnie opisany skład, opis standardów produkcji – to cechy wysokojakościowej odzieży, o którą klienci będą pytać coraz częściej. Warto zatem sprawdzić, czy hurtownia, z którą współpracujemy, otwiera się na najnowsze, modowe trendy.
Rola lokalizacji
Wybór hurtowni odzieżowej zlokalizowanej w Europie – i współpracującej z europejskimi markami – może być ogromnym atutem dla Twojego sklepu. Rok 2020 pokazał, jak ogromny wpływ na biznes (nie tylko odzieżowy) ma dobrze zabezpieczony łańcuch logistyczny. Wielu właścicieli polskich sklepów przekonało się, o ile łatwiej jest zapewnić aktualne dostawy ubrań współpracując z polskimi hurtowniami lub tymi, które są zlokalizowane na obszarze UE.
Przejrzystość zasad współpracy
Jasne, precyzyjnie określone zasady współpracy – zakupu, płatności, częstotliwości dostaw etc. – to kolejne, kluczowe kwestie istotne przy wyborze hurtowni.
Przy porównywaniu dostępnych ofert należy zwrócić uwagę na rozwiązania korzystne m.in. dla właścicieli małych sklepów, czyli:
- brak obowiązkowej, minimalnej kwoty zamówienia lub minimalnej ilości zamówionych produktów,
- dostęp do rabatów – czyli regularne zniżki za zakup hurtowy,
- dostęp do materiałów reklamowych producentów odzieży np. wysokiej jakości zdjęć produktów,
- szybka, bezpieczna dostawa.
Udogodnienia techniczne
Nowoczesne hurtownie odzieżowe stawiają obecnie na jak najszybszy i najłatwiejszy dostęp do katalogu produktów. W idealnym przypadku obsługa platformy powinna być w pełni intuicyjna i dostępna przynajmniej w kilku językach. Z perspektywy właściciela sklepu istotnymi zaletami tego typu platformy będzie m.in.:
- bezpłatna, maksymalnie uproszczona rejestracja,
- możliwość nawiązania współpracy bez konieczności podpisania umowy,
- prosta obsługa konta klienta,
- dostęp do kilku wersji językowych,
- dostęp do różnych form płatności,
- darmowe pliki z asortymentem w najczęściej używanych formatach (XML, CSV),
- w przypadku sklepów online: dostęp do plików integracyjnych dla popularnych platform sklepowych,
- dostęp do pomocy technicznej 24h/dobę.